FECEBOOK BUTON

ALTIN KANGAL KÖPEK ÇİFTLİĞİ


Sayfanızı Da Tanıtın

Üyelik Girişi
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam3
Toplam Ziyaret1286724

KANGAL KÖPEĞİN KURTBOĞMASI

KANGAL KÖPEĞİNİN KURT BOĞMASI

         Böylesi iri ve vahşi bir haynanın hakkından sadece kangal köpekleri gelmekte. Dünyada kurda karşı gelebilen tek ırk kangal doğanın acımasızlığı yetişmiş ve eğitimini en zor şartlar altında almış bu vahşi kurtlara karşı koymak imkansız gibi ama kangallar bunun üstesinden gelmektedir.


         Kangal köpeklerinin en önemli özelliklerinden birisi kurt boğmasıdır. İyi bir kangal kurda karşı koyabilecek ve onu öldürecek güçtedir. Kangal köpekleri hem gücü hemde zekası ile dıştan gelebilecek tüm tehlikelere karşı koyabilirler bilindiği gibi kurda karşı koyabilen kangallar gerekirse ayıya saldıracak cesarete ve güce sahip bir hayvandır.

         Kangallar tek başlarına kurdu alt edebilirler, tek başına kurt boğmuş bir kangal bikaçgün yerinden kalkamaz çünkü üstün efor sarfetmiş ve vucudunda yaralar açılmıştır. Bu yaralardan çoğu kurdun pençe yarasıdır boğuşma esnasında kurdu altına alan kangal kurdun direnmesi ile alttan kangalın karın bölgesine derin yaralar açar. İyi bir kangal kurdu yakalayabilirse elinden kurtulması sondereze zordur. 

        Kurtların en zayıf yönü belidir, kangal köpeklerinde ise kulakları ve boynudur. Her ikise rakibin zayıf yanını bilir ve onun o bölgesine saldırır. Bunun içindirki kangal köpekerinin kulakları kesilir ve boyundan kaptırmamak içinse sivri demirden yapılmış özel cengelli tasmalar (tork) takılır bu şekilde kurda karşı daha donanımlı bir hale gelirler.

        Anadoluda sürü sahipleri kangal köpeklerinin kurt yıkması (kurt öldürmesi) ile övünür ve köpeklerini kurtçu kangal olup olmadığına göre değerlendirirler.

       Aşağıdaki videoda kurt saldırısına uğramış bir koyun sürüsü hemde ağılda, tam bir katliam bu videoyu izleyince kurtların nekadar tehlikeli olduğunu insan daha iyi anlıyor. Bu tür saldırları önlemek amacıyla Anadolu insanı yıllardır kangal köpeklerini kullanmış sürülerini onlara emanet etmiştir. Böyle vahşi bir hayvana karşı koyabilen kangal köpekleri normal zamanlarda son derece uysal hayvanlardır.

   Yukardaki videoda  kurt saldırısına uğramış bir koyun sürüsü hemde ağılda, tam bir katliam bu videoyu izleyince kurtların nekadar tehlikeli olduğunu insan daha iyi anlıyor. Özellikle dikkat ederseniz kurt saldırısında sadece bir koyunu hedef almamakta tüm sürüye zarar vermektedir. Boğazından yakalamış olduğu koyunu öldürdükten sonra onu yemekten ziyade bir diğer koyuna geçmekte ve sürüde nekadar koyun varsa öldürmektedir. Bu tür saldırları önlemek amacıyla Anadolu insanı yıllardır kangal köpeklerini kullanmış sürülerini onlara emanet etmiştir. Böyle vahşi bir hayvana karşı koyabilen kangal köpekleri normal zamanlarda son derece uysal hayvanlardır. Yıllardır sürülerimizi koruyan bu ırk fiziksel yapısından ziyade kanında taşıdığı asillik her geçen gün daha iyi anlaşılmakta ve gerekli özen ve ilgi artmaktadır.

Sayfa etiketleri: kurt boğması, kangal kurt boğması videosu, kangal kulak kesimi, kurt yıkma,