• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/ALTIN-KANGAL-K%C3%96PEK-%C3%87%C4%B0FTL%C4%B0%C4%9E%C4%B0/201257336607907

İstanbul emniyeti kangal yavrusu almak için çiftliğimizi seçmiştir. Haberin devamı için TIKLA
Kangal iletişim : 0546 885 82 10

FECEBOOK BUTON

ALTIN KANGAL KÖPEK ÇİFTLİĞİ


Sayfanızı Da Tanıtın

Üyelik Girişi
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam1530
Toplam Ziyaret3387085

Ayıboğan ve Kurtboğan Kangal özellikleri

KANGAL KÖPEKLERİ ALT İSİMLERİ VE IRKLARI.

Kangal köpekleri çeşitli adlarla anılmakla birlikte aslında kangal köpek ırkı tektir. Post rengine, görüntüsüne, kafa yapısına, ırkının belli karekteristik özelliklerine görede adlandırmalar yapılabilmektedir. Bu tür benzetmeler onun daha çok ihtişamı ile ilgilidir.

Kangal köpeklerine verilen isimler ve bu isimlerin verilme sebepleri.

Kangal köpeklerine verilen isimler sırası ile:

Ayıboğan kangal , kurtboğan kangal, aslan başlı kangal, akbaş kangal, karabaş kangal, çapar kangal, karayaka kangal, panter kangal vb isimlerle anılmaktadır.

Ayıboğan ve kurtboğan kangal ismini alma sebebi iri yapıları olan kangal köpeklerine ayıboğan, kurtçu soy yada ırkında kurt ile baş edebilmiş olan kangal köpeklerine ise kurt boğan kangal olarak adlandırılmaktadır.

Aslan başlı kangal: İsmini aldığı aslana benzemesi görüntü olarak aslanı andırması bu isimle  anılmasına sebep olmuştur.

Akbaş kangal: Bazı kangal köpeklerinin maske zayıf bulunmaktadır bu tür kangal köpeklerine akbaş kangal denilmektedir,  bazı durumlarda ise akbaş çoban köpekle karıştırılmaktadır ancak akbaş çoban köpekleri tamamen farklı bir ırktır.

Karabaş kangal: Karabaş kangal anadoluda yaşayan köpeklere verilen genel bir addır kafasının siyah olması ona bu adın verilmesine sebep olmuştur. Halen Türkiye dışındaki kurumlarda anadoluda yaşayan köpek ırklarını karabaş olarak adlandırılmaktadır.

Çapar ve karayaka kangal: Kangal köpeklerinde post rengine bakılarak verilen bir isimdir. Sürü içersinde kurda çok benzediği için pek fazla üretilmemiş bu yüzden çok az bulunmaktadır.

Panter kangal: Kangal bölgesinde uzun yıllar yetiştirilmiş koyu renkli olan ve bir soy ağacından gelmiş olan kangal köpeklerine verilen addır.

 ayıboğan kangal

SAYFA ETİKETLERİ: panter kangal, ayıboğan kangal, kurtboğan kangal, aslan başlı kangal, saf kangal, çapar kangal, simit kuyruk kangal, kara kangal, beyaz kangal, boz kangal, karabaş kangal, kurtçu kangal