• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/pages/ALTIN-KANGAL-K%C3%96PEK-%C3%87%C4%B0FTL%C4%B0%C4%9E%C4%B0/201257336607907

İstanbul emniyeti kangal yavrusu almak için çiftliğimizi seçmiştir. Haberin devamı için TIKLA
Kangal iletişim : 0546 885 82 10

FECEBOOK BUTON

ALTIN KANGAL KÖPEK ÇİFTLİĞİ


Sayfanızı Da Tanıtın

Üyelik Girişi
Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam1476
Toplam Ziyaret3387031

Kangal köpeğinin kullanım alanları

 

KANGAL KÖPEKLERİ’NİN KULLANIM ALANLARI

     
       Kangal köpekleri yüzlerce yıl Anadoluda yaşamış ve bizlerin canını malını çevredeki tehlikeli kişilere ve yırtıcı hayvanlara karşı korumuştur.
 
     Günümüzde kangal köpekleri çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.  

Sürü koruma köpeği olarak kullanımı: Kangallar sürü bekçi köpeği olarak yıllardır kullanılmış ve halen günümüzde kurt ve diğer yırtıcı hayvanlara karşı kullanılmaktadır. İyi bir kangal köpeği sürüyü dıştan gelebilecek tüm tehlikelere karşı korur nereden ve kimden tehlike geleceğini sezer ortalama olarak 100 baş koyun sürüsü için genelde iki adet kangal köpek kullanılmaktadır. Sürü için enaz bir dişi bulundurulmalıdır bundaki amaç dişi kangalların sezgileri erkeklere karşı farlılık göstermekte ve sürüden ayrılmadan birlikte hareket etmesidir. Sürü için yetiştirilen kangal köpekleri genelde aynı ortamda birlikte yetiştirilmelidir çünkü birbirine alışık olmayan kangallar kıskanç olmakta ve sürüde birbirleri arasında boğuşabilmektedir. kangal koyun sürüsü 

Koruma ve bekçi köpeği olarak kangal kullanımı: Kangal köpekleri alışa gelmiş olarak sürü köpeği olarak bilinmektedir. Ancak kangal köpekleri günümüzde bekçi ve koruma köpeği olarakta kullanılmakta ve çok iyi sonuçlar alınmaktır. İri yapılı olması görüntü olarak ilk caydırıcılıklarından birisidir. Irkı özellikleri saysesinde tehlikeyi sezer kimden nerden ne zarar gelebileceğini anlayabilir ve bunun için özel bir eğitim gerektirmez sadece koruma ve bekçi köpeği olarak kullanıcak kangallar yavru iken yetiştirme anında bir kişi tarafında yetiştirilmeli ve çok sosyal ortamda bulunmamasına özen gösterilmelidir.                                                                                                                                                                                 

 kangal koruma alanları
           Birçok  kuruluş geçmişte kurt köpeği vb. koruma köpekleri kullanmakta idi ancak son dönemlerde kangal köpeğinin önemi anlaşıldı ve koruma bekçilik alanında diğer ırkları geçmiştir.
 

        DÜNYADA KANGAL KÖPEK KULLANIM ALANLARI  

Afrikada şuanda çitalara karşı kangal köpekleri kullanılmakta ve çok iyi sonuçlar alınmıştır. Hem çitaların hayatı güvenceye alınmış hemde köylüler çita saldırılarında korunmuş ve hayvan zaiyatları olmamıştır. Afrikanın en hızlı koşan ve çevik olan çitalara karşı kangal köpekleri üstün başarı sağlamıştır. 

 

İngilterede kangal köpek kulüpleri kurulmuş ve birçok çiftçi koyun sürülerini korumak için kangal köpeği beslemektedir.

 çita ve kangal köpeği yanyana


Kangal köpeğinin en önemli ve yerini dolduramayacağımız kullanım alanı
Ailemize bir dost;
O ailemize girdikten sonra artık ayrılmaz bir parçası olmaktadır, Kadınlara karşı son derece naziktir aynı zamanda çocuklarımızın koruyucusu onların oyun arkadaşıdır. Böylesi iri yapılı vahşi hayata karşı koyabilen gördüğümüzde önünden bile geçerken titrediğimiz kangal köpekleri yeri geldiğinde okadar uysalbir hayvan olmaktadırki bunu ancak onunla birlikte yaşadığımızda anlayabiliriz. Kangal köpeği bir tutkudur asaleti ve üstün özellikleri bizleri büyüler.